Huma János emlékére

Hamvas Béla Gimnázium
Huma Jánostól
(1960.06.28-2023.08.24)

Fekete zászló került a Hamvas Béla Gimnázium épületének homlokzatára. Tragikus hirtelenséggel veszítettük el Huma János kollégát. Kevesen tudták, hogy ő nemcsak matematika tanár, hanem matematikus is volt.

1960. június 28-án Kolozsváron született, itt végezte tanulmányait is.

1990-ben érkezett Magyarországra két kislányával.

1996. augusztus 16-a óta a Hamvas Béla Gimnázium elismert tanáregyénisége. Következetes, odaadó matematika tanári munkájának sokan köszönhetik diplomájukat, hivatásukat, munkájukat. „Emelt szinten” sajátították el tanítványai tőle a matematika fortélyait.

Osztályok sorát nevelte, vitte végig az érettségi vizsgákig osztályfőnökként. Ezekben a közösségekben kimaradhatatlan volt a balatoni táborozás, a tanár úr által sütött pogácsa, a gulyásleves. Nagyon komoly erkölcsi értékeket képviselt és fogadtatott el környezetével.

Nagy tervekkel készült a közeledő tanévre. Mint mindig, ezen a nyáron is jártak hozzá diákjai matekozni, készültek a nagy megmérettetésre, az érettségi vizsgákra. Osztályával már a szalagavató táncokat próbálták. Együtt latolgatták az egyetemi, főiskolai felvételi esélyeket. Atyai tanácsai örökre bevésődtek az emlékezetükbe. Az iskolának a tanár úr örökül hagyta a Moodle-használatát, az általa áhított matematika feladatbankot. Az online tanítás során ez volt a Hamvas Béla Gimnázium működésének alapja. Huma János tanárúnak köszönhetően sikeresen átvészelte a pandémiás időszakot a gimnázium.

Szakmai, emberi nagyságát tisztelet övezi a tanártársak között is, véleményére sokat adtunk minden esetben. A családjával kapcsolatban is nagy terveket szövögetett, büszkén dicsekedett unokáival. Nagyon hiányzik nekünk a csendesen a gimi előtt üldögélő, cigarettáját szívó, kávéját iszogató pedagógustársunk.

„Ha ott hagyjuk az illatunkat, amikor kimegyünk egy szobából, valami a lelkünkből
is itt kell, hogy maradjon, amikor itt hagyjuk az életet…”
George R. R. Martin

Huma János halhatatlanná válik, ha emlékezünk rá, amíg csak tudunk.

Oroszlány, 2023.08.25.

PH