2011-A magyar szakos munkaközösség versenyei-2.

Kazinczy verseny

2011. december 5-én a Kazinczy Ferenc nevével fémjelzett „Szép magyar beszéd” versenyt rendeztük meg iskolánkban. 10 lelkes tanuló indult az 5-8. évfolyam képviseletében, 7 fő pedig a 9-13. osztályos korosztályból.

A diákok először egy szabadon választott szöveget olvastak fel, majd rövid felkészülést követően számukra ismeretlen esszé részletét adták elő. Öröm volt hallgatni, mennyi szépen beszélő, jól hangsúlyozó, kellemes orgánumú diák jelent meg a versenyen, akkor, amikor hétköznapjaink beszédstílusát sokszor a rövidség, igénytelenség, felületesség jellemzi.

A szaktanárokat dicséri a kitűnő, életkori sajátosságokhoz alkalmazkodó szövegek kiválasztása: a kisebbek érdekes, kedves történeteket adtak elő, a felsőbb évesek pedig elgondolkodtató, a magyar nyelv szépségét, egyediségét kiemelő esszérészletekkel már-már felnőttes érettségről tettek tanúbizonyságot.

A zsűri nehéz helyzetét jelzi, hogy az egyes helyezések között sokszor mindössze fél, vagy egy pont volt a különbség. Aki kiegyensúlyozott, jó teljesítményt akart nyújtani, annak hibátlanul kellett teljesítenie szabadon választott feladatát, és magabiztos olvasási készségről kellett tanúbizonyságot tennie az ismeretlen szöveg felolvasásakor. Akik versenyen kívül is szeretnek olvasni, azok bizony szemmel láthatólag jobb eredményt értek el szépen artikuláló, ám olvasásban kevéssé gyakorlott diáktársaiknál.

Jó volt együtt tölteni bő másfél órát azokkal, akik tisztelik anyanyelvüket, tiszta, szép beszédükkel pedig példát mutatnak másoknak, hogyan is kell(ene) beszélnünk magyarul.

A résztvevők mindegyikének gratulálunk, a legjobb helyezést a következő tanulók érték el:

5-8. évfolyam:
1. Spindler Hanna (5. A)
2. Tímár Zsuzsanna (8. A)
3. Handl Karola (8. A)

9-13. évfolyam:
1. Sáhó Bernadett (10. A)
2. Gott Dániel (10. B)
3. Sándor Adrienn (10. A)