2013-12-05-Antigoné

Rendhagyó irodalom óra a gimiben

Rendhagyó irodalom órán élvezhették a gimnázium diákjai és tanárai Szophoklész Antigoné című tragédiájának „tantermi” feldolgozását 2013. december 5-én. A tanterem itt „nagyobbacska” volt, hiszen a díszteremben várta több mint 200 diák a szokatlan előadást.

A „színpadkép” is tanteremre utalt, hiszen tábla, tanári asztal, néhány szék szolgált díszletül, s az előadás is tanóraként kezdődött. Utána azonban Mészöly Dezső és Trencsényi-Waldapfel Imre veretes szövegét hallhattuk. A rendhagyó a rendezés volt: Barnák László nemcsak rendezőként, de Iszméné, az Őr, Haimón, Teiresziasz és a Hírnök szerepében is bemutatkozott, egy-egy jelzésszerű kiegészítővel egyértelműsítve a szerepváltást. Rendezésének sajátossága, hogy a klasszikus szöveget is közel tudta vinni a diákokhoz a legfontosabb részek kiemelésével (a darab 45 percig, azaz egy tanórányi ideig tartott), valamint a darab „közelítésével” a közönséghez: a fontos párbeszédek egy része a nézőtér közepén zajlott. A mai díszletek, ruhaelemek, valamint a görög dráma katarzisát felváltó riportszerű befejezés is befogadhatóbbá tette a tanulók számára ma már nehezen átérezhető tragédiát.

Mindehhez sokat tett hozzá Danis Lídia színésznő, a Kölcsey Ferenc Művelődési Központ munkatársa, aki nemcsak Antigoné szerepét alakította fergetegesen, de neki köszönhetjük az előadás megvalósulását is. A kezdeményezés és az anyagi háttér megteremtése is az ő érdeme.

Kreón szerepében Pataki Ferencet, Karvezetőként Savanyu Gergelyt láthattuk.

Az előadás a Szegedi Nemzeti Színház és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jött létre. Az OTV tudósítása a következő linken érhető el: http://oritel.hu/index.php?nid=2584

Kisné Varga Gabriella