2014-Amatőr csillagászat

Amatőr csillagászat az Öreghegyen

2014. szeptember 30-án sötétedés után az iskola előtt összegyűlt kis csoportunk azon izgult, hogy tiszta legyen az égbolt. Szerencsések voltunk, mert aznap este semmi nem akadályozta a megfigyeléseket.

Karsai Gábor két távcsővel várt minket a Haraszthegyen. Az egyik egy Newton típusú 80-as, a másik egy speciális kereső távcső volt.

Gabi bácsi magyarázat közben lézer pálca segítségével mutatott rá a fő látnivalókra, amelyek csak esténként jelennek meg az égbolton. Ilyenek például a Hold; az Esthajnalcsillag, mely valójában nem csillag, hanem a Vénusz bolygó; a különböző csillagképek; a Tejútrendszer sávja; Androméda- és Orion ködök; valamint a nagyon érdekes színjátszó, vibráló csillagok. Izgatottan fürkésztük az eget, mert az nem mindennapi látványt nyújtott.

Távcsővel megnéztük a Hold felszínét.

Vizsgáltuk tengereit és krátereit, amelyeket meteorok becsapódásai hoztak létre. A derült égbolt miatt a Holdon a Nap által megvilágított- és sötét részt elválasztó, úgynevezett Terminátor vonal tisztán látszódott.

Forrás: http://hu.wikipedia.org/wiki/F%C3%A1jl:MOON_0509.jpg

A leglátványosabb szerintem a Göncölszekér és a Bagoly csillagkép volt.

Ha időnk engedte volna és másnap reggel nem várt volna az iskola, még sokkal többet tanulhattunk volna az Univerzumról és az éjszakai égboltról. Gabi bácsi megígérte, hogy máskor is eljön hozzánk. Nekem pedig kölcsönadott egy kis távcsövet, amivel a következő találkozásunkig a barátaimmal önállóan fürkészhetem az égboltot. Ennek igazán örülök!

Köszönjük szépen ezt az estét és a távcsövet!

Mátéfi Kristóf
8. a