2015-Közösségi szolgálat

Közösségi szolgálat a gyakorlatban
Hamvas Béla Gimnázium és Szakképző Iskola – Oroszlány

A jogszabályok bevezetése után iskolánkban is megszerveztük az iskolai közösségi szolgálatot. A 2016.január 1-je után érettségiző diákok csak 50 óra közösségi szolgálat teljesítése után bocsáthatóak érettségi vizsgára. (Pdf formátum letöltése)

A jogszabályi vonatkozásokból a 2011.évi CXC. törvényt, vagyis a köznevelési törvényt emelném ki, mely rögzíti a fent említetteket. A 110/2012 /VI.04./ Kormányrendelet, vagyis a Nemzeti Alaptanterv pedig kiemeli nevelési feladatként a felelősségvállalást másokért, az önkéntességet, szociális érzékenységet, segítő magatartást. Harmadikként a 20/2012 /VIII.31./ EMMI rendeletre hivatkoznék, amely rögzítette az iskolai közösségi szolgálat teljesítéséhez kapcsolódó feladatokat, dokumentumokat, illetve a dokumentációt.

Itt az osztályfőnök kiemelt feladata, illetve az iskolai koordinátor feladata a diákok számára a tájékoztatás és a szervezés. Több területen teljesíthető az 50 óra: egészségügyi, szociális és jótékonysági, oktatási, kulturális és közösségi, sport és szabadidő, környezet– és természetvédelem, katasztrófavédelem.

A 2013/14-es tanévben indult meg iskolánkban a közösségi szolgálat megszervezése. A mostani 11. évfolyam lesz az első, akiknek az érettségi vizsga megkezdéséhez teljesíteni kell az 50 óra közösségi szolgálatot. Mivel iskolánkba nemcsak helyi diákok járnak, így jó a kapcsolatbázisunk a kistérségben és a megyében is. Jelenleg 39 aktív szerződésünk van. Ezek a szerződések sokszínű kínálatot biztosítanak a felsorolt területekhez. (Lásd a mellékletben!)

Évfolyamszintű, osztályszintű tájékoztatókat tart a pedagógus koordinátor és az osztályfőnökök, illetve egyéni megkeresésekre is szívesen állunk diákjaink rendelkezésére.

A 11. évfolyamból közel fele már teljesítette az 50 órát, a többiek pedig folyamatosan gyűjtik az óráikat. De megkezdték már az alsóbb évfolyamok is lehetőségük szerint a közösségi szolgálatot.

A visszajelzések többsége a gyerekek oldaláról pozitív. Jól érzik magukat, hiszen olyan területre mennek, amelyek általuk választottak. Mindig elmesélik a tapasztalatokat osztályfőnöki órákon, illetve egyénileg is megosztják az élményeiket társaikkal, tanáraikkal.

A szervezetektől is kapunk visszajelzéseket. Eddig ezek is csak pozitív megerősítések voltak, és köszönik a gyerekek hozzáállását, munkáját.

Több szervezetet is szeretnék bemutatni, akikkel nagyon jó az együttműködés.

1. Kölcsey Ferenc Művelődési Központ, Oroszlány. Minden rendezvényre kérnek segítőket. Széles a paletta, mert hol pakolni kell több ezres városi rendezvényekre, hol szórólapozni, hol ruhatárazni, rendezvények reprezentációjában segíteni.

2. Oroszlány Barátainak Köre. Nagyon sok helyi rendezvényt szerveznek. Kiemelt időszak az adventi ünnepkör: mézeskalácssütő verseny, népdaltalálkozó, gyertyagyújtó programok, Mikulásház. Ide is nagyon szívesen mennek a gyerekek, de voltak már közös környezetvédelmi programon, szerveztek vetélkedőt a baráti körnek, vagy részt vettek a Múzeumok Éjszakája programjain is.

3. Gárdonyi Géza Könyvtár, Oroszlány. A könyvtár is örömmel foglakoztatja diákjainkat programjainak lebonyolításában: olvasási versenyek, irodalmi előadások, nyári pakolásában, rendszerezésében.

4. Bakfark Bálint AMI, Oroszlány. A helyi zeneiskola is nagyon örül a segítségnek versenyeinek lebonyolításánál, Valentin napi báljánál.

5. Ezeken kívül fontosnak tartom a katasztrófavédelem programjait. A közös előadásokat, a prevenciós polgári védelmi gyakorlatait. Belügyi-, rendvédelmi tagozatos tanulóink számára nagyon sikeres volt a megyeszékhelyen megszervezett Student Police program is, ahol beleláthattak a rendőrség munkájába.

6. Kiemelten fontos terület az egészségügyi, gyermekjóléti, szociális terület. Itt is hasznos tapasztalatokra tettek szert tanulóink az idősek otthonában, bölcsődékben, óvodákban, nyári napközis táborokban.

7. A Tappancs Állatotthonba is szívesen járnak diákjaink kutyát sétáltatni.

8. A sport területén is aktívak: bíráskodnak kosármeccseken, részt vállalnak a Bozsik-programban, horgásztavakat takarítanak, horgásztáborok szervezői.

Összességében, azt gondolom, hogy a fő nevelési célokat ezzel a programmal elérjük. Hiszen saját maguk tapasztalják meg a gyerekek a másokért való felelősségvállalást, a segítő magatartást, érzékennyé válnak a társadalmi problémákra. Fejlődnek képességeik, készségeik. Szélesítik a látókörüket, javul a kommunikációs képességük, empátiájuk, a munkához való hozzáállásuk. Mi, pedagógusok pedig így nevelhetünk tudatos, felelős állampolgárokat.

A költő szavaival élve közös célunk pedig:

Jó akarok lenni mindenkihez. Átlépni önmagamon,
átlépni önzésemen! Kinyílni, szeretni, élni!
Nem hős akarok lenni, hanem jó.
                                                          Pilinszky János

17.       Oroszlányi Utánpótlás Futball Club

18.       Központi Bányászati Múzeum

19.       Derű Háza Idősek Otthona

20.       Agora Sport és Szabadidő Közhasznú Nonprofit kft.

21.       Majki Sporthorgász Egyesület

22.       Fogyatékkal Élők Komárom-Esztergom megyei Sportszövetsége

23.       Baptista Szeretetszolgálat

24.       Szákszendi Közös Önkormányzati Hivatal

25.       Vértessomlói Német Nemzetiségi Óvoda

26.       Oroszlányi Szolgáltató Zrt.

27.       Dad Község Önkormányzata

28.       Vértesi Erőmű Sportegyesület Kajakszakosztály

29.       Bakonysárkányi Csukás István Óvoda

30.       Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-Főkapitányság

31.       Önkormányzati Szociális Szolgálat

32.       Tappancs Állatotthon Alapítvány és Őrszolgálat

33.       Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ – Majk

34.       Nemzeti Művelődési Intézet

35.       Kecskédi Napfény Kft.

36.       Császári Nyitnikék Óvoda

37.       Oroszlányi Kutyás Egyesület

38.       ORTRI PLUSZ Nonprofit Kft.

39.       Császár Község Önkormányzata

Ebben a hónapban:Ebben a hónapban:1945